1880 do 1945
Śladem rodzinnych korzeni ...

Tradycje chojnickiego browarnictwa sięgają bowiem XV wieku i z męskiego przynajmniej punktu widzenia, są to tradycje chlubne. Miało miasto na przestrzeni wieków wielu znakomitych piwowarów.

Jednym z nich był browar należący do rodziny Six. Obiekt wybudowany został w 1880 roku i funkcjonował do 1945 r. Był wówczas jednym z trzech największych chojnickich browarów i miał napęd parowy. Po zakończeniu wojny browar funkcjonował do 1950 roku jako Browar Państwowy.       

Założyciel browaru w Chojnicach - Alexander Six, ukończył naukę zawodu browarnika w Królewcu i tam też otrzymał uprawnienia do warzenia piwa. Kontynuatorem był ich ojciec Heinz Six, który ukończył w Chojnicach szkole podstawową, a następnie kontynuował naukę w Gimnazjum Handlowym w Chojnicach Od 01.08.1939 odbywał praktyczną naukę zawodu w Banku Ludowym (Volksbank). Rodzina Six opuściła Chojnice 27.01.1945 zabierając na firmowej ciężarówce cześć dobytku. Dotarli pod Berlin, tam  „dogoniła” ich Armia Czerwona. Ciężarówka iw większość dobytku przepadła.

Dzięki portalowi historia Chojnic -  w dniach 30.10.2013 – 01.11.2013 r. doszło do spotkania w Chojnicach z dziećmi ostatniego właściciela browaru Six przy ul. Angowickiej 26. Wówczas to w naszym mieście gościli: Andrea Six - Fabris (ur.1966) i Uwe Six (ur.1962) z Ratyzbony (Regensburg – Niemcy). W wizycie towarzyszyli członkowie rodziny matki – Dora Krusche, wdowa po ewangelickim biskupie Hamburga i jej brat Roland Binder. 

Goście zwiedzili miasto i pozostałości po dawnym browarze. Nie kryli wzruszenia odwiedzając miejsca, kiedyś należące do ich rodziny. Obecni byli w chojnickim muzeum a także gościli w ratuszu. Przewodnikiem i tłumaczem był Rajmund Matthes, lokalny historyk i regionalista, autor kilkunastu opracowań z historii naszego miasta.

Oprac. (red) zdjęcia z archiwum rodziny Six.   

  

 

Wizyta w Chojnicach

Potomkowie rodziny Six z wizytą w Chojnicach. Goście odwiedzili miejsca związane z historią ich rodziny, zwiedzili maisto ...
  Ładowanie filmu: Wizyta w Chojnicach

Z rodzinnego archiwum rodziny Six.

Nie zachowało się dużo zdjęć z pobytu w Chojnicach, nie mniej opublikowane stanowią część historii naszego miasta.

 

Pierwsze przedstawia uczniów niemieckiej szkoły, drugie i trzecie wykonane są po zakończeniu wojny i prawdopodobnie "zasiliły" rodzinne archiwum, kiedy już rodziny Six w Chojnicach nie było.

 

Być może były wtedy swoistą pamiątką z Chojnic, bo rodzina Six związana była z Chojnic 65 lat i nadal, chociaż sentymentalnie jest związana.